Vysvětlení pojmů
Na internetu koluje ohledně stavebního dozoru ledacos.
Jak se to s ním reálně má? Kdy ho potřebujete?
Kdo je stavební dozor?
Jako stavební dozor se ve stavebním zákoně označuje kontrola provádění stavebních prací. V běžném jazyce se tak označuje také osoba provádějící tuto činnost pro stavebníka, který staví svépomocí. Tento dozor je veden zejména z důvodů zajištění stavby dle projektové dokumentace a dle platných předpisů a norem. Smyslem je zajištění správného a bezpečného provádění prací. Dle stavebního zákona jde vždy o kontrolní (dozorovou) činnost, kterou provádí jednak stavební úřad v průběhu realizace a užívání stavby, jednak osoba, kterou je povinen pro svou stavbu zajistit stavebník, provádějící stavbu svépomocí, pokud sám nesplňuje kvalifikační požadavky stavebního zákona.
Kdy potřebujete stavební dozor?
Stavební dozor potřebujte vždy, když jste se rozhodli stavět svépomocí. Pokud si najmete firmu, odpovídá za stavbu skrze svého stavbyvedoucího. Toto je pouze splnění právních předpisů, nikoliv záruka zdárného dokončení díla. Během výstavby proti sobě stojí dva odlišné zájmy. Na jedné straně stojí ten, kdo dům staví (investor) a na druhé straně stavební firma.
Je důležité, aby stavební dozor zahájil činnost ještě před samotným začátkem stavby. Již při tvorbě projektu může dobře poradit nejen s vhodným řešením stavby, ale také předejít budoucím problémům, které by mohly stavbu prodražit.
Kdo může stavební dozor vykonávat?
Stavební dozor u staveb svépomocí může vykonávat osoba, která má vysokoškolské vzdělání stavebního směru nebo architektonického směru. Dále pak osoba se středoškolským vzděláním s maturitní zkouškou a alespoň tříletou praxí při provádění staveb.
Jak se liší stavební a technický dozor?
Stavební dozor zajišťuje stavbu prováděnou stavebníkem svépomocí v souladu s požadavky stavebního zákona,
O technickém dozoru mluvíme v případě, že výstavba je realizována jediným generálním dodavatelem.
Vymezení pojmů podle stavebního zákona:
Stavební dozor
dle stavebního zákona č. 183/2006 Sb.
Zajistit stavební dozor je povinností stavebníka dle stavebního zákona pro každou stavbu prováděnou svépomocí.
Stavební dozor odpovídá spolu se stavebníkem za dodržení obecných požadavků na výstavbu i jiných technických předpisů, rozhodnutí vydaných k uskutečnění stavby. Dále sleduje způsob a postup provádění stavby, zejména bezpečnost instalací a provozu technických zařízení na staveništi, vhodnost ukládání a používání stavebních materiálů, výrobků a konstrukcí. Vede stavební deník nebo jednoduchý záznam o stavbě, pojmenuje, navrhne řešení a dohlíží na odstranění závad při provádění stavby.
Stavební dozor má úlohu v tom, že vám jako investorovi může ušetřit spoustu peněz, protože dohlíží na kvalitu a technologické postupy výstavby, takže se vyhnete problémům s reklamacemi a nepříjemným zjištěním, že někde chybí to, co tam mělo být a že je práce nekvalitní, nehezká. Stavební dozor garantuje a zajistí celkovou kvalitu výstavby, použití materiálů a skladeb dle projektové dokumentace, dodržení kvality technologických postupů, provedení všech částí stavby v souladu s projektovou dokumentací i podmínkami stavebního povolení.
Stavební dozor rovněž dle svých zkušeností navrhuje možné změny ke zlepšení užitkovosti objektu, za konzultace s projektantem, potažmo úřady.
Stavebníkům, kteří provádí stavbu svépomocí a daná stavba bude určena k bydlení (např. rodinný dům), nebo jde-li o změnu stavby která je kulturní památkou, vyplývá ze zákona povinnost zajistit její vedení stavbyvedoucím (§ 160 odst. 4 stavebního zákona). Stavbyvedoucí – osoba, která odborně vede realizaci stavby je osoba která musí mít autorizaci v daném oboru dle zákona č. 360/1992 Sb.
Technický dozor (TDI)
Technický dozor investora je podle stavebního zákona č. 183/2006 Sb. nařízen u staveb které čerpají finance z veřejných rozpočtů a jako zhotovitel je provádí stavební podnikatel. Tuto povinnost stavební zákon ukládá stavebníkovi.
Cílem technického dozoru investora je uplatňovat v rozsahu platných právních předpisů klientovy zájmy při prověřování skutečného stavu dodávek výrobků, prací a služeb s projektovou dokumentací schválenou v rámci stavebního řízení, s platnými technickými normami ve výstavbě a se sjednanými smluvními závazky.
Je to prostě pravá ruka investora, může poradit již při výběru pozemku, přípravě projektu, čímž se lze vyvarovat nevhodným řešením, při výstavbě hájí pouze zájmy investora, dozoruje realizační firmy, kontroluje, upozorňuje na možné následné problémy, aby na konci této práce byla naprostá spokojenost stavebníka (investora). Tato činnost, jako celek, dokáže ušetřit stavebníkovi čas a hlavně nemalé finanční prostředky.